• آدرس : بلوار مرزداران خیابان ناهید کارواش کاسپین تعمیرگاه علی توکیو

تنظیم موتور تخصصی مرسدس بنز بی ام و لکسوس تویوتا هیوندای کیا

قبل از هر چیز باید راجع به تاریخ واژه “تنظیم موتور” و معنی آن اطلاعاتی به دست بیاوریم. تنظیم موتور در زمان قدیم که خودروها کاربراتور بودند و هیچ کامپیوتر و شبکه و انواع اقسام سنسور ها در خودروها وجود نداشت، رواج داشت. یک موتور بود و یک کاربراتور و یک دلکو. با  توجه به فرسودگی و رسوبات موجود در این قطعات، چند وقت یک بار نیاز بود مالک خودرو به تعمیرگاه مراجعه کند و کاربراتور و دلکو خودروی خود را سرویس و دوباره تنظیم کند(چرا تنظیم؟ دلکو به دلیل وجود ساختار پلاتینی که داشت و مسول ارسال برق به سر شمع ها بود به صورت دایره ای قابل چرخش بود و در یک نقطه خاص دقیقا ارسال برق بر سر شمع زمانی رخ می داد که نیاز به جرقه در همان سیلندر بود و به این کار تنظیم می گفتند.) اما خودروهای امروزی به چه صورتی هستند؟ امروزه با قرار دادن سنسور موقعیت میل سوپاپ(CMP یا camshaft position sensor) و سنسور موقعیت میل لنگ(CKP یا cranck shaft position sensor) کامپیوتر موتور تشخیص می دهد که موتور در چه  حالتی است و کدام سیلندر نیاز به جرقه دارد سپس با ارسال برق به کویل ، جریان جرقه را کامل کنترل می کند همین کار را با انژکتور ها نیز انجام می دهد برای پاشش سوخت.

تعمیرگاه بی ام و سری 7

تنظیم موتور بی ام و

تنظیم موتور مرسدس بنز

تنظیم موتور مرسدس بنز

تنظیم موتور مرسدس بنز ، تنظیم موتور بی ام و ، تنظیم موتور لکسوس ، تنظیم موتور تویوتا ، تنظیم موتور هیوندای ، تنظیم موتور کیا

تعمیرگاه تخصصی تویوتا لندکروز

تنظیم موتور تویوتا لکسوس

تعمیرگاه هیوندای جنسیس و سنتنیال

تنظیم موتور هیوندای کیا

تنظیم موتور در زمان اخذ معاینه فنی

بسیاری از مالکان خودرو اولین بار زمانی با واژه تنظیم موتور آشنا می شوند که برای اخذ استاندارد معاینه فنی به این مراکز مراجعه کرده اند. اگر یکی از پارامتر های چهار گاز بالا باشد به شما گفته می شود تنظیم موتور انجام دهید. حقیقت چیست؟ احتمالا الان که دارید از معاینه فنی با جواب مردود بر می گردید در حال مطالعه این برگه هستید پس ادامه این برگه را مطالعه فرمایید.

دستگاه چهار گاز چیست و چه کاری انجام می دهد؟

چهار گاز دستگاهی است که چهار پارامتر خروجی از اگزوز را اندازه گیری می کند که مربوط به اثر آلودگی خودرو بر محیط زیست و عملکرد موتور است.ابتدا باید کار  دستگاه چهار گاز را باید بدانید تا بعد به اقدامات تعمیراتی بپردازید. دستگاه چهار گاز میزان گاز های زیر را اندازه می گیرد:

  • CO
  • HC
  • NOX
  • O2
  • CO2
  • LAMBDA

اینها که شد شش تا گاز ، باید در جریان باشید دو واحد NOX و CO2 جزء گازهای مهم محیط زیستی نیستند پس بیخیالش، اما بقیه گازها را باید بدانید چرا بالا هستند.

دلیل بالا بودن CO و راه برطرف کردن آن

CO گازی است بسیار خطر آفرین . این گاز حاصل سوختن بنزین است و دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که می توان میزان آن را کم کرد. عزیزان اگر میزان گاز CO  خودروی شما بالا است فقط به فکر کاتالیزور ها و سنسور های اکسیژن خودروی خود باشد. تنها قطعاتی که سبب می شوند گاز CO کنترل شود اول کاتالیزور ها هستند که با صفحات باردار مونولیتی سبب می شوند اتم اکسیژن به مولکول CO بچسپد و به صورت CO2 از اگزوز خارج شود. پس اگر CO  خودروی شما بالا است و از معاینه فنی رد شده اید فقط به فکر هزینه تهیه سنسور اکسیژن و سرویس کاتالیزور ها باشید، شاید این امر به زبان عامیانه عنوان شد اما هستند بسیاری از مراکز که از شما پول هنگفتی بابت مواد شستشوی انژکتور و … می گیرند ولی همچنان CO بالاست.

دلیل بالا بودن HC و راه برطرف کردن آن

HC یعنی هیدرو کربن ، عناصر هیدرو کربنی ای که از گاز اگزوز خارج می شوند جزو ترکیباتی هستند که در بنزین خام به وفور وجود دارد پس اگر میزان گاز HC خودروی شما بالا است بدین معنی است که خودروی شما خام سوزی دارد. نگران نباشید چون در 90 درصد موارد خودروهایی که HC آنها بالا است  شمع های خودرو نیاز فوری به تعویض دارند. اگر شمع های خودرو تازه عوض شده، آنها را باز کنید و اگر دوده زده و سیاه شده بدان معنی است که سوخت بیش از اندازه در محفظه احتراق است و یا سوزن های انژکتور گشاد شده و سوخت زیادی تزریق می کنند یا سوپاپ ها از آب بندی خارج شده اند. البته موارد بسیار زیاد دیگری نیز هست مثل خرابی کنیستر و ورود بنزین به کانال هوا و…(اگر دوست داشتید اصولی عیب خودروی خود را برطرف کنید به کارشناسان دکتر موتور زنگ بزنید.) پس عموما بالا بودن HC به دلیل خراب بودن شمع ها است.

بالا بودن O2 و لامبدا (خوانده می شود لاندا) و راه بر طرف کردن آن

قبل از گاز O2 یک جمله راجع به واحد لاندا عرض می شود، گاز لاندا مجموع گاز های چهار گاز است ولی بالا بودن آن به دلیل بالا بودن گاز O2 است ، گاز O2 چرا بالاست؟ به دلیل نشتی در سیستم اگزوز ، نشتی در اگزوز یعنی چه؟ اگر از لوله های پایپینگ اگزوز (به زبون داداشا لوله های اگزوز از موتور تا ته ماشین که گاز خارج می شه) نشتی وجود داشته باشه میزان O2 در چهار گاز بالا میره و اصلا نیاز نیست بابت این موضوع هزینه شستشوی سوزن انژکتور و تعویض شمع و … بی خودی بپردازید و باید به یک اگزوز سازی مراجعه کرده (اگزوز ساز کار بلد نه اگزوز ساز سر کوچتون) و از او بخواهید مو به مو سیستم اگزوز را آب بند کند.

تنظیم موتور در سال 2020 چه عملیاتی است؟

تنظیم موتور خودروهای امروزی یعنی سه کار مختلف،

  1. باز وبست کویل ها و شمع ها که به جهت بررسی حال و روز شمع ها انجام می شود. 
  2. باز و بست سوزن های انژکتور و شست وشوی انژکتور ها و مدار سوخت رسانی
  3. شست و شوی دریچه گاز و سنسور مپ

این موارد جزو تنظیم موتور عمومی بوده و در اصل خدمات سرویس دوره ای موتور و سیستم کنترلر موتور هستند.